Eğitimciler Yeditepe Üniversitesi’nde Öğrencilik Yıllarına Döndü

Türkiye’nin 45 ili ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden, 270 okuldan 500 eğitimci Yeditepe Üniversitesi’nin “Back to University” etkinliğinde bir araya geldi.

Eğitimciler Yeditepe Üniversitesi’nde Öğrencilik Yıllarına Döndü

Back to University kapsamında konferans veren Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı Evrim Kuran, dünyada yapılan jenerasyon araştırmalarına göre uyumlu, yaratıcı, duygusal zekası gelişmiş, problem çözebilen bireyler olabilmenin 21. Yüzyılın en önemli yetkinliklerinden olduğunu söyledi. Yeditepe Üniversitesi’nin “Back to University” organizasyonu, 5-7 ve 12-14 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Türkiye’nin 45 ilinden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 270 okuldan Yeditepe Üniversitesi’ne gelen 500 eğitimci, yıllar sonra bir günlüğüne de olsa öğrencilik yıllarına geri döndü. Kendileri için özel kurgulanan demo derslere katılan eğitimciler, ders saatinde sınıflara girdi, deneyler yaptı, bölümlerle ilgili bilgiler aldı. Yeditepe Üniversitesi’nin bilimsel çalışmaları hakkında sorularına yanıt bulan eğitimciler, kampüste olmanın keyfini çıkardı.

“45 BİNE YAKIN MEZUNUMUZLA BÜYÜK BİR AİLEYİZ”

Back to University etkinliğinin ikinci haftasında konuşan Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İpek Karaaslan, organizasyon kapsamında eğitimcilerin, üniversitenin 13 fakültesinde bulunan 72 bölümünde ve 1 Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun farklı alanlarda seçtikleri derslerle üniversiteyi deneyimle olanağı bulduklarını söyledi.

Öğrencilerin iş bulabilmelerinin farklı alanlarda donanımlı olmalarına bağlı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karaaslan, bu nedenle Yeditepe Üniversitesi’nin öğrencilerin çok farklı yetenekler geliştirerek mezun olmaları için disiplinlerarası eğitime ve çift ana dal-yan dal programlarına çok önem verdiğinin altını çizdi. Öğrencilerin üniversiteye yalnızca test çözerek geldiğini anlatan Prof. Dr. Karaaslan, ancak üniversitede onların bu dirençlerini kırmak için çok çaba sarf ettiklerini belirtti. Prof. Dr. Karaaslan, “Bu çabaların sonucunda öğrencilerimiz, test çözmenin çok ötesine geçip alanında yetkin, analitik düşünebilen, fikirlerini dile getirebilen insanlar olarak mezun oluyorlar. Bugün 45 bine yakın mezunumuz ile biz çok büyük bir aile olmayı başardık” dedi. Yeditepe Üniversitesi’nde akademik eğitimin uluslararası standartlarda olduğuna işaret eden Prof. Dr. Karaaslan, bir kampüs üniversitesi olması nedeniyle üniversitede öğrencilerin sosyo-kültürel olarak kendilerini ifade edebilecekleri alanlara da kolaylıkla ulaşabildiğine dikkat çekti.

EVRİM KURAN: KUŞAK ARAŞTIRMALARINA YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ'NDE BAŞLADIM 

Kuşak araştırmaları uzmanı Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı Evrim Kuran da, etkinlik kapsamında “Yeni Nesiller ve Öğrenmenin Yeni Dünyası” konulu bir seminer verdi.

Kuşak araştırmaları çalışmaya Yeditepe Üniversitesi’nde başladığını kaydeden Evrim Kuran, “Bu işlere başladığım yer tam da burası. 18-19 yıl önce ben de bu kampüste çalıştım. Daha genç bir Evrim iken hayran olduğum, Türkiye’nin en önemli liderlerinden Bedrettin Dalan beyefendi, bana inandı, güvendi ve ben burada 3,5 yıl çalışma fırsatı buldum” dedi.

Dünyanın 61 ülkesinde 1,5 milyondan fazla gençle araştırmalar yapan bir yapının parçası olduğunu anımsatan Evrim Kuran, Sessiz Kuşak, Baby Boomers, X, Y ve Z kuşakları konusundaki araştırmalarıyla ilgili ilginç bilgiler aktardı.

“ÇOÇUĞUNUZUN OKUL WHATSAPP GRUBUNDAN ÇIKIN”

Helikopter ebeveynlere yönelik eleştirilerini dile getiren Evrim Kuran, bugün Türk milli eğitiminin en önemli problemlerinden birinin de abartılı, helikopter ebeveynlik olduğunu söyledi. “Çözüm için ilk yapmanız gereken çocuğunuzun okul whatsapp grubundan çıkmanız” önerisini dile getiren Evrim Kuran, “Ben şuna inanıyorum eğitimciye güveneceğiz. Eğitimciye güvenmemiz için de, tabi ki eğitimcinin kendini, güven veren bir profil haline getirmesi, yaşam boyu öğrenci olması son derece kıymetli” dedi.

“Problem çözme becerisi olan çocuklar yetiştirmeliyiz” diyen Evrim Kuran, bu nedenle çocuklara sorumluluk vermenin önemine işaret etti.

Evrim Kuran, dünyada yapılan jenerasyon araştırmalarına göre uyumlu, yaratıcı, duygusal zekası gelişmiş, problem çözebilen bireyler olabilmenin 21. yüzyılın en önemli yetkinliklerinden olduğunu kaydetti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.